یک رژیم مفید برای رفع آثار مسمومیت با آرسنیک موجود در آب شرب

افرادی که از آب آشامیدنی لوله‌کشی استفاده می‌کنند به طور طبیعی به سطح بالایی از آرسنیک آلوده می‌شوند که با خوردن مقدار بیشتری ترب، تربچه، سیب زمینی شیرین و سایر گیاهان خوراکی از این گروه می‌توانند آثار این نوع مسمومیت را از بدن خود بزدایند.

salamati45

سطح این ماده شیمیایی وقتی در بدن افزایش پیدا کند سبب بروز آثاری از مسمومیت شیمیایی می‌شود که از جمله آنها می‌توان به ایجاد ضایعات پوستی آشکار اشاره کرد. مصرف ریشه‌های زیرزمینی مثل مواردی که در بالا ذکر شد و همچنین اسفناج سبز و کدو تنبل این ویژگی را دارد که می‌تواند آثار مسمومیت با این ماده شیمیایی را برطرف کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دکتر حبیب الاحسان، متخصص علوم همه‌گیر شناسی در دانشگاه شیکاگو در این باره خاطرنشان کرد: شدت و نوع آثار این مسمومیت در افراد مختلف و بنابر رژیم غذایی که دارند، فرق می‌کند.

آرسنیک به طور طبیعی در سنگ‌ها، آب، خاک، هوا و مواد غذایی وجود دارد و از فعالیت‌های صنعتی هم در محیط زیست وارد می‌شود. طبق استاندارد آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا مقدار این عنصر اگر زیر ۱۰ میکروگرم در لیتر آب باشد ایرادی ندارد اما اگر بیشتر شود خطرناک است به طوری که مقادیر زیاد آن سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود و تماس اندک اما مداوم با این عنصر با افزایش خطر بروز دیابت نوع دوم و بالا رفتن فشار خون ارتباط دارد.

 

منبع:salamatestan.com-

دکتر احسان شریفی‌پور

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *