روش هایی برای قدرتمند کردن مغز

روانپزشکان و متخصصان بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون طی مطالعات جدید خود دریافته‌اند که انجام مدیتیشن به طور منظم می‌تواند سلامت مغز را بهبود بخشد و این تاثیر سودمند ظرف چند ماه پس از آغاز مدیتیشن بروز می‌کند.

این پزشکان در مطالعات خود شرایط ۱۶ داوطلب را دنبال کردند که در جلسات کاهش استرس با کمک تمرینات تمرکز ذهنی شرکت کرده بودند. هشت هفته بعد، اسکن‌های ام آر آی از مغز این شرکت کنندگان نشان داد که میزان تراکم ماده خاکستری در نواحی از مغز این اشخاص که با یادگیری، حافظه، احساس همدردی و محبت و احساس تعادل احساسی در ارتباط است در مقایسه با گروه کنترل به میزان قابل توجهی رشد کرده و افزایش پیدا کرده است.

brain-salamatestan

روزنامه‌ واشنگتن پست، تمریناتی که این افراد انجام می‌دادند شامل تمرینات آرام سازی (رلکسیشن) و حرکات کششی ساده حدود ۳۰ دقیقه در روز بود.

دکتر سارا لازا کارشناس رواشناسی در دانشکده پزشکی هاروارد در این باره می‌گوید: ما برای اولین بار مطمئن شدیم که وقتی افراد بعد از انجام این تمرینات اظهار می‌کنند که حالشان بهتر است و دیگر استرس ندارند، این تغییر فقط یک اظهار لفظی نیست، بلکه واقعا دلیل بیولوژیکی دارد و در بدن و مغز فرد تغییر محسوس فیزیکی ایجاد می‌شود که نتیجه آن احساس استرس کمتر و حال بهتر است.

از سوی دیگر، دکتر گری کاپلان، رییس مرکز طب انسجامی کاپلان در مک لین در همین رابطه تاکید کرد: بیمارانی که این توصیه مبنی بر انجام تمرینات مدیتیشن را دنبال می‌کنند، عموما کیفیت خواب بهتری دارند، کمتر احساس درد می‌کنند و کمتر نیز دچار حالت اضطراب و افسردگی می‌شوند. به طور کلی این افراد احساس قوی‌تر و بهتری از سلامتی دارند.

 

منبع : سلامتستان

نمایش

  • عنوان امتیازدهی 17
  • متن دلخواه شما 28
  • مطلب با ستاره 38
  • امتیازدهی به مطالب 49
  • نمایش ستاره دار در گوگل 56
  • 7.6

    Score
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *