کرونا پوست را سیاه می‌کند؟

پوست ۲ پزشک چینی مبتلا به «کووید-۱۹» سیاه شد‍!

به گزارش خبرنگار سلامتستان و به‌نقل از ایسنا، هرروز با یکی از پدیده‌های ناشی از کرونا ویروس روبرو خواهیم شد. رفتار ناشناخته‌ی این ویروس مرموز موجب شده تا پزشکان و محققان، روزانه به اطلاعات جدید و عجیبی از این ویروس دست یابند.

یکی از عجیب‌ترین اتفاقاتی که برای دو تن از مبتلایان این بیماری رخ داده، سیاه شدن پوست آن‌هاست.

دو تن از پزشکان چینی در شهر ووهان که مرکز شیوع کروناویروس است، پس از ابتلا به «کووید-۱۹» تقریبا تا آستانه‌ی مرگ پیش رفتند.

حال که این دو پزشک به زندگی بازگشته‌اند، دچار علائم عجیبی شده‌اند و پوست آن‌ها که سفید بود، کاملا سیاه شده است.

یی‌فان Yi Fan و هو وایفنگ Hu Weifeng که هر دو ۴۲ سال دارند، زمانی‌که در ماه ژانویه سال جاری در بیمارستانی در ووهان به درمان بیماران مبتلا به کرونا می‌پرداختند، خود به این بیماری مبتلا شدند.

wuhan doctors

پزشک معالج این دو پزشک بیمار گفته که رنگ غیرمعمول پوست آن‌ها در اثر عدم تعادل هورمونی پس از ویروسی شدن کبد ایجاد شده است.

آسیب به کبد در بیماران کرونایی در افرادی اتفاق می‌افتد که وضعیت ابتلای آن‌ها بسیار شدید است. اما آسیب‌های کبدی در موارد خفیف معمولا بدون درمان خاصی به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

جالب است که دکتر یی‌فان Yi Fan و هو وایفنگ Hu Weifeng هر دو همکاران لی‌ ون‌لیانگLi Wenliang بودند.

«لی‌ ون‌لیانگ» پزشک جوان چینی بود که نخستین بار در سی‌ام ماه دسامبر سال گذشته نشانه‌های ظهور کرونا ویروس را هشدار داد و خود در ۷ فوریه سال جاری بر اثر ابتلا به «کووید-۱۹» درگذشت.

هر دوی این پزشکان به مدت دو ماه تحت درمان بودند تا توانستند این ویروس را شکست دهند.

«یی‌فان» در این‌باره اظهار کرد، وقتی از شرایط خود باخبر شدم، بسیار ترسیدم و اکثر شب‌ها کابوس می‌دیدم.

سونگ جیانکسینSong Jianxin ، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه علم و فناوری «هواژانگ» گفت: اعضای بدن این دو مرد در طول دوران مبارزه با کروناویروس آسیب دیده است و «آهن» که باید در کبد آن‌ها ذخیره می‌شد، به‌جای کبد به رگ‌های خونی آن‌ها انتشار پیدا کرده است. چرا که اندام‌های بدن آن‌ها کارایی مناسب خود را نداشته‌اند. افزایش سطح آهن می‌تواند به تغییر در رنگ پوست و افزایش رنگ‌دانه‌های صورت منجر شود.

این درحالی است که لی شاشنگLi Shusheng  یک متخصص ارولوژی و از پزشکان معالج آن‌ها معتقد است که هر دوی این پزشکان در نتیجه‌ی مصرف داروهایی که در ابتدای درمان خود دریافت کرده بودند، در پوست خود دچار تیرگی شدند. اما هنوز مشخص نشده که در بیمارستان دقیقاً چه داروهایی به این پزشکان داده شده که پوست آن‌ها را سیاه کرده است.

لی شاشنگ در نهایت افزود: من انتظار دارم که رنگ پوست هر دوی این مردان به مرور زمان به حالت طبیعی بازگردد.

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *