پابرهنه راه رفتن

با پای برهنه راه برویم یا خیر؟

خاطره‌ی راه‌رفتن با پای برهنه از زیباترین لحظاتی‌ست که از کودکی به‌خاطر داریم. آیا پیاده‌روی یا ورزش بدون داشتن جوراب یا کفش خطرناک است؟ این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد:

جایی‌که پابرهنه روی آن راه می‌رویم.

آیا ورزش هم می‌کنیم؟

شرایط سلامت شخصی

شرایط آناتومی پا

آیا می‌توان‌ با پای برهنه ورزش کرد؟

دوندگان و متخصصان دریافته اند که پابرهنه دویدن می‌تواند بعضی اوقات باعث ایجاد صدماتی مانند شکستگی، صدمات در ناحیه‌ی برجسته پا، تاندونیت و موارد دیگر شود.

گفته می‌‌شود علاوه بر دویدن در جایی که معقول است کفش را کنار بگذارید، انواع دیگری از ورزش نیز وجود دارد به عنوان مثال یوگا، پیلاتس و انواع ورزش هایی هستند که ممکن است بتوان با پای برهنه انجام داد.

علاوه بر این، مسائل مربوط به بافت نرم و استخوان ها را فقط با پابرهنه بودن، می توان تجربه کرد.

در صورت طولانی شدن راه رفتن یا پا برهنه ایستادن و یا پوشیدن کفش نادرست، افراد به دلیل این افزایش زمان صرف شده بر روی پای خود در صورت عدم پشتیبانی مناسب، در معرض ابتلا به مشکلات پا قرار می گیرند.

کف پا

شرایطی که با عدم پشتیبانی یا محافظت از پا می توانند شرایط بدتر را ایجاد کند شامل:

صافی کف پا

اگر از قبل صافی کف پا دارید، بهتر است که اجازه ندهید پاهای لخت شما بیش از حد یا به مدت طولانی با زمین در تماس باشد.

نوروم

اگر احساس می کنید که در زیر یکی از متاتارس های خود (استخوان های بلند جلوی پای شما) سنگریزه دارید، ممکن است دچار یک نوروم باشید، که وقتی عصبی در پای شما به مدت طولانی بسته می شود رخ می دهد. پیاده روی پابرهنه به طور معمول برای کسانی که نوروم دارند، دلسرد کننده می شود.

خار پاشنه

از آنجا که پابرهنه بودن پشتیبانی کافی از پاشنه پا را ندارد، این مسئله دوباره می تواند باعث افزایش درد پاشنه شود. به طور خاص، یک خار پاشنه، که یک برآمدگی استخوانی است که در اثر رسوب کلسیم ایجاد می شود، می تواند مشکل ساز باشد.

دیابت

اگر مبتلا به دیابت هستید، می دانید که محافظت از پا و مراقبت صحیح از پا از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از دیابتیک ها دچار نوروپاتی یا بی حسی در پاهای خود هستند، و هنگام ایجاد بریدگی یا انگشتان آسیب دیده آنها را در معرض خطر بسیار بیشتری برای عفونت قرار می دهد.

مزایای بالقوه پا برهنه راه رفتن

با این حال، برای بسیاری از مردم، پیاده روی پابرهنه یک کار کاملاً سالم است.

قدم زدن با پای برهنه ممکن است باعث تقویت سلولی، بهبود تعادل، آسایش از کفش های ضعیف و احتمالاً تقویت عضلات شود.

هنگامی که در خارج از خانه پابرهنه راه می روید، بسته به جایی که قدم می زنید می توانید پاهای خود را در معرض باکتری ها و سایر عفونت ها قرار دهید.

پای ورزشکار

پای ورزشکار یک عفونت قارچی شایع است که معمولاً از راه رفتن پابرهنه در اماکن عمومی که مرطوب هستند، مانند دوش و استخرهای شنا منتقل می شود.

میخچه کف پا

زگیل ها در صورت تماس با انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی HPV می توانند روی کف پای شما ظاهر شوند. ویروس ها در محیط های گرم و مرطوب مانند سالن های بدنسازی یا استخر در اتاق ها رشد می کنند.

کرم قلاب

اگر بر روی زمین یا شن ماسه ای که آلوده به حیوانات خانگی یا زباله های انسانی آلوده است ، پابرهنه راه می روید، می توانید در معرض انگل به نام کرم قلاب قرار بگیرید.

MRSA

سایر عفونت‌های احتمالی که می توانید از راه رفتن برهنه بیابید شامل استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین MRSA است. براساس CDC ، MRSA یک عفونت باکتریایی استافی است که می تواند از تماس با سطوح، موارد آلوده به آن یا تماس مستقیم با عفونت فرد منعکس شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *