نوشیدنی‌های گیاهی برای روزه‌داران

نوشیدنی‌های رمضانی

 

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی، درباره‌ی نوشیدنی‌های گیاهی مناسب حال روزه‌داران گفت: روزه‌داران می‌توانند برای خشکی دهان از مخلوط ختمی خبازی و گل بنفشه و از اسطوخودوس، بابونه‌ی شیرازی، گل گاو زبان و سنبل‌الطیب برای رفع سردرد در ماه مبارک رمضان استفاده کنند.

«محسن پویان» با بیان این که دمنوش نوعی نوشیدنی است که عصاره‌ی گیاه یا مواد موثره‌ی گیاه به‌وسیله‌ی آب جدا می‌شود و ما آن را مصرف می‌کنیم. وی درباره‌ی نوشیدنی‌های مناسب ماه رمضان گفت: برای رفع عطش و تشنگی می‌توان تخم شربتی و خاکشیر را به نسبت مساوی مخلوط کرده و دو ساعت مانده به افطار در آب گرم خیسانده و مقداری آبلیموی طبیعی و گلاب به آن اضافه کرده و می‌توان آن را با عسل شیرین کرد؛ البته برای افرادی که قند خون ندارند. کسانی‌که قند خون دارند، بهتر است این نوشیدنی را بدون شیرینی مصرف کنند.

نوشیدنی گیاهی

این پژوهشگر حوزه‌ی گیاهان دارویی ادامه داد: برای رفع کم آبی و غلظت خون، دانه‌‌ی خارمریم، دانه اسفرزه، مقداری گشنیز و تباشیر قلم را با هم مخلوط کرده و به صورت چای یا دمنوش تهیه کرده و بعد از خوردن سحری مصرف شود.

پویان افزود: بهتر است در تهیه دمنوش‌ها موارد زیر مورد توجه قرار گیرد، گل و برگ به صورت دم کرده و یا دمنوش مانند چای، پوست گیاه و اندام‌هایی که نسبتا سفت هستند، ۳ تا ۵ دقیقه جوشانده شود و بعد از ۲۰ دقیقه صاف شود.

وی افزود: ساقه و ریشه گیاهان را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می‌جوشانیم و بعد از ۲۰ دقیقه آن را صاف کرده و مصرف می‌کنیم.

بنا بر اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی یادآور شد: روزه‌داران می‌توانند از مخلوط ختمی خبازی و گل بنفشه برای خشکی دهان و از اسطوخودوس، بابونه شیرازی، گل گاو زبان و سنبل‌الطیب برای رفع سردرد در ماه مبارک رمضان استفاده کنند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *