معجزه‌ی درخت نارگیل

مقایسه‌ی مصرف لوازم آرایش زنان ایرانی و اروپایی

در مقایسه‌ی سرانه‌ی مصرف لوازم آرایش در ایران و کشورهای اروپایی می‌توان دید که ایرانی‌ها به‌طور متوسط ۴.۵‌ درصد از درآمد سالانه‌شان را به خرید لوازم آرایش اختصاص می‌دهند. این رقم یک سوم هزینه‌ای‌ست که زنان اروپایی برای لوازم آرایشی صرف می‌کنند.

تاثیرات منفی استفاده از لوازم آرایشی

امروزه مطالعات انجام‌شده نشان داده است که بیش از ۸۰۰ نوع ماده‌ی شیمیایی در لوازم آرایشی وجود دارند که استفاده‌ی مداوم از آن‌ها در درازمدت موجب ایجاد عارضه‌های متفاوت می‌شوند. احتمال ابتلا به پیری زودرس، آکنه، بیماری‌های عفونی مانند ایدز و در مواردی حتی سرطان از خطراتی هستند که استفاده‌کنندگان از لوازم آرایشی را تهدید می‌کنند.

با طبیعت زیبایی‌مان را تکمیل کنیم.

تب استفاده از ماسک‌ها، کرم‌ها و انواع لوازم آرایشی خانگی، این‌روزها در سالن‌های زیبایی و محافل زنانه بسیار داغ شده است. بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده‌ی مداوم از لوازم آرایشی گه‌گاه پوست صورت و بدنشان را مهمان طراوت طبیعت کنند. بوی ملایم و آرامشی از جنس طبیعت، ارمغان استفاده از این مواد خانگی و عاری از مواد شیمیایی هستند.

natural oil

روغن نارگیل؛ معجزه‌ای برای پوستی سالم

قرن‌هاست روغن نارگیل به‌عنوان مرطوب‌کننده، لایه‌بردار، ضدجوش و روغن ماساژ کاربرد دارد. روغن نارگیل شامل تری‌گلیسرید با زنجیره‌ی متوسط (MCFAs) است. وجود خاصیت ضدباکتریایی این روغن می‌تواند موجب نابودی میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا شود. تقریباً نیمی از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل، اسید لوریک زنجیره‌‌ی متوسط هستند. این نوع اسید به از بین‌بردن باکتری‌ها‌، قارچ‌ها و ویروس‌های بدن و هم‌چنین پی-آکنه کمک می‌کند.

در برخی از بررسی‌ها نشان داده شده که لوریک اسید از بنزوئیل پروکساید قوی‌تر عمل می‌کند. این نوع ماده داروی مفیدی برای درمان جوش صورت و آکنه به‌حساب می‌آید.

این ویژگی روغن نارگیل برای جوش صورت، تنها زمانی مؤثر واقع می‌شود که روغن به‌صورت مستقیم روی پوست یعنی در نقطه‌ی حضور باکتری‌ها مالیده شود.

آیا روغن نارگیل باعث ایجاد رطوبت و درمان پوست می‌شود؟

بسیاری از کسانی که دارای جوش و آکنه هستند از جای زخم جوش‌ها شکایت دارند و اظهار ناراحتی می‌کنند. پوست برای مبارزه با باکتری‌ها و بهبودی نیازمند رطوبت کافی است. همین موضوع از نشانه‌های داشتن پوست سالم به‌شمار می‌رود.

اما در این وضعیت است که به اهمیت وجود روغن نارگیل برای داشتن پوستی سالم پی می‌بریم. این روغن نوعی مرطوب‌کننده‌ی طبیعی است که در عین مبارزه با باکتری‌ها خشکی پوست را برطرف کرده و پوستی سالم به‌وجود می‌آورد.

ترمیم جای زخم و ایجاد پوست سالم

بسیاری از مطالعات اخیر استفاده از روغن نارگیل را به‌عنوان مرطوب‌کننده ثابت می‌کند که برای جوش صورت مفید است و باعث جلوگیری از ایجاد جای جوش و زخم می‌شود. نکته‌ی جالب این‌جاست که تاثیرات این روغن گیاهی در زندگی موش‌ها بررسی شده و نشان داده که پوست موش‌هایی که در بدن خود زخم داشته‌اند پس از استفاده از روغن نارگیل به کلاژن‌سازی بیش از‌حد پرداختند. پس از این کلاژن‌سازی جای زخم‌ها و التهابات به‌سرعت بهبود یافتند.

اگر پوست چرب دارید بیشتر دقت کنید!

معمولاً استفاده از روغن نارگیل در افراد مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. تاجایی‌که بسیاری از افراد از این روغن به‌عنوان پاک‌کننده و مرطوب‌کننده استفاده می‌کنند. اما اگر دارای پوست‌های چرب و یا حساس هستید باید دقت بیشتری روغن نارگیل را برای پوستتان به‌کاربرید. این روغن شدیداً جوش‌زا یا همان کومدوژنیک است. یعنی می‌تواند در افرادی که پوست‌های مستعد آکنه دارند منافذ پوستی را مسدود کند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *