علائم جدید کرونا در کودکان

کاوازاکی، کرونا یا هردو؟

اخیراً برخلاف یافته‌های قبل درخصوص عدم ابتلای کودکان به بیماری کووید۱۹ ثابت شده است که ویروس کرونا، هیچ استثنایی برای سن، جنس و نژاد افراد قائل نیست و هر فردی که در معرض این ویروس مرموز قرار بگیرد مبتلا خواهد شد.

یک متخصص بیماری‌های عفونی با تکذیب مطالب منتشر شده مرتبط با بروز یک بیماری عفونی جدید مشابه کووید ۱۹ که بیشتر، کودکان را درگیر می‌کند، عنوان کرد: بعد از گذشت چندماه از آغاز اپیدمی کووید ۱۹ علایم جدیدی از این بیماری بروز یافته که ناشی از تظاهرات غیرمعمول بیماری کروناست و بیماری جدیدی بروز پیدا نکرده است.

در روزهای آغازین اپیدمی ویروس کرونا این تفکر وجود داشت که کودکان به کووید۱۹ مبتلا نمی‌شوند؛ اما با گذشت چند وقت ثابت شد که کودکان نیز مبتلا می‌شوند ولی از آنجاکه فرم خاموش یا خفیف بیماری را می‌گیرند این ذهنیت در مردم ایجاد شده که کودکان مبتلا نمی‌شوند.

در روزهای اخیر مواردی از ابتلای کودکان به فرم شدید کووید ۱۹ در کشورهای مختلف گزارش شده که در چند مورد منجر به مرگ  نیز شده است. با این‌وجود هنوز درصد مرگ و میر در افراد بالای ۷۰ سال حدود ۱۲ درصد است.

علائم کرونا در کودکان

در این نوع از کووید ۱۹ اخباری مبنی بر بروز علائم جدیدی هم‌چون علائم پوستی، چشمی و یا درگیری‌ رگ‌های خونی و قلب در کودکان شنیده می‌شود.‌ این‌ علایم جدید نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز ایجاد می‌شود. به بیان دیگر اکنون بعد از سه ماه از آغاز شیوع ویروس محققان به علائم جدیدتری از جمله لرز، درد پاها، کهیر، کاهش حس بویایی و چشایی، ایجاد لخته در عروق مغزی و قلبی و بروز سکته‌ی مغزی و یا قلبی و غیره پی برده‌اند.

به نقل از وب‌ام‌دی این عارضه‌ی التهابی جدید، شبیه به دو عارضه‌ی قدیمی یعنی «نشانگان شوک سمی» و «بیماری کاوازاکی» است.

بیماری کاوازاکی معمولا کودکان زیر پنج سال را گرفتار می‌کند و با تب، دانه‌های پوستی، بزرگی غدد لنفاوی، خشکی و ترک‌خوردگی لب‌ها، قرمزی پوست انگشتان دست و پا و قرمزی چشم‌ها بروز می‌کند. بیماری کاوازاکی باعث التهاب و تورم رگ‌های خونی می‌شود و از جمله ممکن است رگ‌های تغذیه کننده عضله قلب (شریان‌های کرونری) را مبتلا کند و به گشاد شدن غیرطبیعی (آنوریسم) آن‌ها بینجامد. حدود ۲.۵ درصد کودکان مبتلا به کاوازاکی دچار این عوارض قلبی می‌شوند که اگر درمان نشوند ممکن است در ۲ تا ۳ درصد موارد مرگبار باشد.

کارشناسان اکنون این عارضه التهابی جدید و شبیه بیماری کاوازاکی در کودکان دچار ویروس کرونا را به‌عنوان یک بیماری جدید در پزشکی اطفال«نشانگان التهاب چندسیستمی کودکانPIMS » نام‌گذاری کرده‌اند.

این نامبرای توصیف عارضه‌ای جدید به‌کار می‌رود که در کودکان بهبودیافته از ویروس جدید کرونا بروز می‌کند. از علائم آن می‌توان به التهاب شدید در اندام‌های گوناگون بدنی اشاره کرد.

علائم این نشانگان شبیه به بیماری کاوازاکی است و ممکن است به عوارض قلبی مرگبار منجر شود.

کودکان مبتلا به PIMS معمولا سالم و بدون بیماری زمینه‌ای هستند و هنگام عفونت با ویروس جدید کرونا علائم آشکاری مانند سرفه وتنگی نفس را بروز نمی‌دهند.

کارشناسان می‌گویند تشخیص زودرس این عارضه به‌وسیله‌ی پزشکان متخصص اطفال و ارجاع فوری بیماران به مراکز تخصصی ضروری است.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *