آیا دندان سالم یعنی دندان سفید است ؟

salamatestan-200297

برق دندانهای سفید جذاب است، اما به این معنی نیست که دندانها سالمند.
بیشتر مردم دوست دارند لبخندی جذاب داشته باشند و دندانهایی سفید و درخشان که هر ستاره هالیوودی نیز به آن می بالد. پژوهشها نشان میدهد که بین ۱۸ تا ۲۵ درصد افراد از رنگ دندان‎‏هایشان ناراضی هستند.
به گزارش سلامتستان ٫ در کشوری مثل ایالات متحده، سفیدکردن دندانها از پرتقاضاترین خدمات دندانپزشکی به شمار می آید و دندانهای زرد انگلیسیها سوژه شوخی و خنده است. در سرتاسر جهان بر پرده سینما و روی جلد مجلات تصویر دندانهای سفید و بی نقص به شما لبخند می زند.
چطور از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری کنید
‘کودکان را از صبحانه پر از قند در امان نگه دارید’
پژوهشگران از سلولهای لثه دندان رویاندند
پس چندان عجیب نیست که سفیدی دندانها را افزون بر جذابیت، نشانه سلامت نیز بپنداریم. کیفیت سفیدی دندان به رنگ طبیعی آن بستگی دارد که خود تا اندازهای از ویژگیهای ژنتیک و سن و سال فرد متاثر است. جرم ناشی از مصرف دخانیات، مواد غذایی، نوشیدنیها و دارو نیز بر رنگ دندان اثر میگذارد. هر چه سن بالاتر میرود، معمولا دندانها زردتر میشود و مینای دندان شروع میکند به ساییده شدن و رفته رفته عاج دندان آشکار میشود.
خز سبز
به تدریج لکه ها روی این دندانها را که در حال زرد شدن است شکل میگیرند. موادغذایی از جمله آنهایی که با سس گوجه تهیه میشوند، و نوشیدنیهایی مثل قهوه مانده هایی بر دندان بر جای میگذارند که کروموژن یا تولیدکننده رنگدانه نامیده می شوند. همزمان، باکتری ها و قارچ ها می توانند لکه هایی سبز و خاکستری با ظاهری نرم و خزمانند بر دندانها تشکیل دهند.
بسیاری از پژوهشها درباره رنگ دندان روی نمونه های آزمایشگاهی انجام شدهاست و نه روی دندان های انسان زنده. در بیش تر موارد از دندانهای گاو استفاده می شود، زیرا سطح وسیع تری در اختیار پژوهشگران می گذارد، اما گاه بر دندانهای کشیده شده انسان نیز آزمایشهایی شده است.
بر خلاف تصور رایج چای سیاه بر دندان شما لک نمی اندازد، مگر پیش از آن شراب سفید نوشیده باشید
در پژوهشی که مارک والف از دانشگاه نیویورک انجام داد، او دندانهای گاو را به مدت یک ساعت در شرایط گوناگون در چای سیاه، شراب قرمز و شراب سفید قرارداد. جای تعجب نیست که شراب قرمز قویترین لکه ها را برجای گذاشت. اما شگفت آور آن که چای سیاه لکی ایجاد نکرد، مگر در مواردی که پیش تر دندانها در شراب سفید گذاشته شده بودند.
به نظر می رسد که اسید شراب، مینای دندان را کمی متخلخل می کند، و چای میتواند بر این خلل و فرج رنگ بیاندازد.

salamatestan200297-4

چای و قهوه همچنان که بر بدنه فنجان رد می‌اندازند، ممکن است بر دندان‌ها نیز آثاری برجای ‌بگذارند

 

این جرمهای ناشی از موادغذایی و نوشیدنی ها ممکن است رنگ دندان ها را تغییر دهند، اما نشانه ناسالم بودن آنها نیستند. ممکن است دندانهایی سپید همچون مروارید داشته باشید، اما از عفونت لثه یا پوسیدگی دندان رنج ببرید. شاید هم دندان هایتان به رنگ زرد یا حتی قهوه ای درآمده، اما آنها کاملا سالم باشند.
لکه سیاه
بعضی محققان معتقدند نوعی لکه حتی ممکن است ازدندان ها در برابر پوسیدگی محافظت کند. این همان حاشیه تیره رنگی است که گاه بر دندان در نزدیکی لثه ظاهر می شود و گاهی همچون رشتهای از نقاط تیره به نظر می آید. این پدیده “لکه سیاه” نامیده می شود.
“خوراکی خوردن در نیمه های شب برای دندان ها مضر است”
بیش از یک قرن درباره عامل ایجاد لکه سیاه بحث شده، اما براساس آخرین فرضیه ظاهرا نوع خاصی از پلاک دندان به شمار می آید که حاوی کلسیم، فسفات، باکتریهای گوناگون و برخی ترکیبات آهن یا مس است و همین سبب می شود که به رنگ سیاه درآید.
عجیب آن که برخی پژوهش ها – اگرچه نه همه آنها – نشان داده اند که در کودکان مبتلا به لکه سیاه احتمال پوسیدگی دندان کمتر است. دانشمندان حدس می زنند که میکروب های این جرم نوعی محافظ باشند.
همانگونه که دندانهای سفید لزوما سالم نیستند، دندانهای رنگ گرفته هم حتما ناسالم به شمار نمی آیند.
البته، در بعضی موارد تغییر رنگ ممکن است نشان دهنده پوسیدگی یا عارضه دیگری باشد، بنابراین معاینه لک دندانها نزد دندانپزشک ضروری است. اما همانگونه که دندان های سفید لزوما سالم نیستند، دندانهای رنگ گرفته هم حتما ناسالم به شمار نمیآیند.
حالا اگر بدون توجه به ربط رنگ دندان با سلامتی آن، همچنان دندانهای براق سفید بخواهید تکلیف چیست؟
برای این کار طیف گسترده ای از مواد و وسایل سفیدکننده از خمیردندان گرفته تا برچسب (استریپ) و ژل و قالب هایی که شبها بر دندان می گذارند، در دسترس است. آنها اغلب موادی ساینده یا سفیدکننده یا ترکیبی از هر دو در خود دارند. در برخی حتی ماده ای هست که جلایی آبی به دندان می دهد تا زردی را بپوشاند و دندان ها سفیدتر به نظر آیند.

salamatestan200297-2

در روش‌های تخصصی سفیدسازی دندان ها اغلب از موادی استفاده می‌شود که از سفیدکننده های خانگی دندان قوی‌ترند

 

متخصصان سفیدکردن دندان ها معمولا مواد قویتری را در قیاس با آنچه در خانه استفاده می شود به کار می برند. اما بررسی طیف وسیعی از شیوه های درمانی رایج نشان می دهد که کارایی هر یک از این روشها بسیار متفاوت است. مواد سفیدکننده همچنین ممکن است در دندان ها یا لثه ها حساسیت موقت ایجاد کند.
البته سفیدی دندانها تنها در شرایطی ماندگار است که از مصرف موادغذایی و نوشیدنی های جرمزا پرهیزکنید وگرنه لکه ها دوباره پدیدار میشوند. مگر اینکه همچنان به سفیدکردن دندانها ادامه دهید.
و در آخر اینکه دستکم اکنون می دانید اگر لبخند درخشان هالیوودی ندارید، به آن معنا نیست که دندان های ناسالمی دارید.

منبع : سلامتستان
یک دیدگاه برای “آیا دندان سالم یعنی دندان سفید است ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *