دیابت نوع دو را بشناسیم!

دیابت نوع دو چیست؟

درصورت ابتلا به این بیماری بدن شما عملکرد ضعیفی خواهد داشت و طی آن کربوهیدرات‌های موجود در موادغذایی را به انرژی تبدیل می‌کند. همین موضوع موجب می‌شود در خون شما، قند ساخته شود. دیابت نوع دو در درازمدت خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، کوری، صدمه به بافت‌های عصبی و سایر اعضای بدن را افزایش می‌دهد.

این امکان وجود دارد که افراد مختلف در هر سنی به این بیماری دچار شوند. علائم اولیه‌ی دیابت نوع دو خفیف است و باید به این موضوع توجه داشت که از هر ۳ نفر مبتلا به این بیماری ۱ نفر از بیماری خود اطلاع ندارد.

اولین علائم این بیماری چیست؟

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اغلب هیچ علامتی ندارند. یکی از اولین علائم این بیماری، تشنگی مفرط است. خشکی دهان، افزایش اشتها، لرزش زیاد گاهی اوقات هرساعت و کاهش و افزایش وزن به‌شکل غیرمعمول از دیگر علائم این بیماری است.

علائم ثانویه

با افزایش سطح قند خون، ممکن است مشکلات دیگری مانند سردرد، تاری دید و خستگی را تجربه کنید.

بروز مشکلات جدی

در بسیاری موارد، دیابت نوع ۲ تا زمانی که موجب بروز عوارض جدی بر سلامت شما نشود، قابل کشف نیست. برخی از پرچم‌های قرمزی که بیانگر وجود بیماری هستند عبارتند از:

  • بریدگی‌ها یا زخم‌هایی که برای بهبودی کم است.
  • عفونت‌های مکرر مخمر یا عفونت‌های دستگاه ادراری
  • خارش پوست، به‌ویژه در ناحیه‌ی کشاله‌ی ران

 

 

آب خوردن

تأثیر دیابت بر زندگی جنسی شما

دیابت می‌تواند موجب آسیب به رگ‌های خونی و اعصاب دستگاه تناسلی شود. کاهش حس موجب خواهد شد ارگاسم به‌راحتی اتفاق نیفتد. زنان مبتلا به دیابت نوع احتمالاً واژن خشکی خواهند داشت. از هر سه نفر مبتلا به این بیماری یک نفر دارای مشکل جنسی است. ۳۵ تا ۷۰ درصد از مردانی که به دیابت نوع دو دچار هستند درطول عمر خود مقداری ناتوانی جنسی خواهند داشت.

کنترل عوامل خطرناک

برخی از عادات ناسالم در سبک زندگی می‌توانند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش دهند. از جمله:

اضافه وزن خصوصاً در ناحیه‌ی دور کمر

تنبلی، کم‌تحرکی، رخوت

سیگار کشیدن

مصرف زیاد گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده و لبنیات پرچرب و شیرینی

کلسترول و تری گلیسرید ناسالم

عوامل خطرناک غیرقابل کنترل

سایر عوامل خطرناک از کنترل شما خارج هستند؛ مانند:

نژاد یا قومیت: اسپانیایی‌ها، آمریکایی‌های آفریقایی تبا، بومیان آمریکایی و آسیایی‌ها بیشتر به دیابت دچار می‌شوند.

سابقه‌ی خانوادگی دیابت: داشتن والدین یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت احتمال ابتلا را بیشتر می‌کنند.

سن: در سن ۴۵ سالگی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش میابد.

تعدد عوامل خطرناک ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را بیشتر می‌کند.

عوامل خطر برای زنان

احتمالاً در آینده به دیابت نوع دو مبتلا خواهید شد اگر:

هنگام بارداری به دیابت بارداری مبتلا شدید.

نوزادی با وزن بیش از ۴ کیلوگرم به دنیا آوردید.

دارای سندرم تخمدان پلی کیستیک بودید.

انسولین چگونه کار می‌کند؟

در یک فرد سالم، انسولین به تبدیل غذا به انرژی کمک می‌کند. معده شما کربوهیدرات را به قند تجزیه می‌کند. قند وارد جریان خون می‌شود و لوزالمعده‌ی شما را وادار به ترشح میزان مناسبی از هورمون انسولین می‌کند. این‌کار به سلول‌های شما کمک می‌کند تا از قند به‌عنوان سوخت استفاده کنند.

معضل متابولیسم

در دیابت نوع دو، سلول‌های شما نمی‌توانند از قند به‌درستی استفاده کنند. در این شرایط میزان زیادی از قند در خون شما وجود دارد. بودن در این وضعیت را مقاومت انسولین می‌گویند؛ بدن شما این هورمون را می‌سازد اما سلول‌ها از آن استفاده نمی‌کنند یا پاسخ آن‌ها به این هورمون مثل همیشه نیست. اگر مدتی مبتلا به دیابت نوع دو بوده‌اید اما به‌دنبال درمان نبوده‌اید، لوزالمعده‌ی شما انسولین کمتری ایجاد می‌کند.

چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک شما مقداری خون از شما گرفته و آزمایش A1c را انجام می‌دهد. این میانگین قند خون شما طی ۲-۳ ماه گذشته را نشان می‌دهد.

ایجاد تفاوت در رژیم غذایی

شما می‌توانید با تغییر رژیم غذایی و کاهش وزن اضافی، سطح قند خون را کنترل کنید. هم‌چنین خطر عوارض قندخون را کاهش دهید. کربوهیدرات موجود در رژیم غذایی خود را با دقت ردیابی کنید. در هر وعده به میزان یکسان غذا بخورید. میزان چربی و پروتئین دریافتی خود را بررسی کنید و کالری کمتری مصرف کنید. از پزشک خود بخواهید شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد تا در انتخاب یک برنامه غذایی سالم به شما کمک کند.

سلامت کبد

ورزش مهم است.

ورزش منظم، مانند تمارین استقامتی یا پیاده‌روی، استفاده‌ی بدن از انسولین را بهبود می‌بخشد و می‌تواند قند خون را کاهش دهد. فعالیت مستمر با کاهش چربی به کاهش فشار خون و جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. سعی کنید در بیشتر روزهای هفته ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط داشته باشید.

اهمیت آرامش

استرس می‌تواند موجب افزایش فشار خون و قند خون شود. عده‌ی زیادی توجهی به این موضوع ندارند. برخی دیگر برای غلبه بر آن به‌سراغ خوردن می‌روند. درعوض این کار بهتر است تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تنفس عمیق، مراقبه یا تجسم را تمرین کنید. صحبت با یک دوست، یکی از اعضای خانواده، مشاور یا یک رهبر مذهبی می تواند به شما کمک کند. اگر نمی‌توانید بر استرس خود غلبه کنید به پزشک مراجعه کنید.

داروهای خوراکی می‌توانند موثر باشند.

اگر رژیم و ورزش نتوانند قند خون شما را تحت کنترل داشته باشند، به احتمال زیاد، پزشک شما دارو اضافه خواهد کرد. انواع زیادی قرص دیابت وجود دارند. اغلب آن‌ها با هم ترکیب می‌شوند. برخی از داروها با تمرکز بر لوزالمعده موجب ترشح بیشتر انسولین می‌شوند. برخی دیگر به بدن شما کمک می‌کنند تا استفاده‌ی بهتری از انسولین داشته باشند یا هضم نشاسته‌ها را مسدود کند. برخی موجب کندی انسولین می‌شوند. داروهای خوراکی جدیدتر به بدن شما کمک می‌کند تا قند بیشتری را دفع کند.

انسولین: فقط برای نوع یک نیست.

در اوایل درمان ممکن است پزشک، انسولین تجویز کند و آن را با قرص‌ها ترکیب کند. این کار می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع دو که از «نارسایی سلول بتا» رنج می‌برند، کمک کند. این بدان معنی است که درصورت بالابودن قند خون، سلول‌های درون لوزالمعده انسولین بیشتری نمی‌کنند. اگر این اتفاق بیفتد انسولین بخشی از کارهای روزمره شما خواهد شد.

تزریق غیر انسولین

داروهای موسوم به تزریق غیر انسولین برای مبتلایان به دیابت نوع دو در دسترس است. این تزریقات باعث می‌شود بدن شما بتواند انسولین را کنترل کند تا قند خون کنترل شود.

چرا آزمایش قند خون؟

پزشک شما می‌تواند چگونگی استفاده از کنتور گلوکز را برای بررسی قند خون به شما نشان دهد. این موضوع به شما امکان می‌دهد از عملکرد برنامه‌ی درمانی خود آگاه شوید. اینکه هرچندوقت یک‌بار و چه زمانی آزمایش بدهید برمبنای چگونگی کنترل دیابت شما، نوع درمان وشیوه‌ی ثابت ماندن قندخون شماست. زمان آزمایشات معمول، صبح هنگام بیدارشدن، قبل و بعد از غذا و ورزش و شب، هنگام خواب است.

مشکلات قلبی و شریانی

اگر دیابت را با ورزش و رژیم غذایی سالم درمان نکنید احتمال گرفتن پلاک در شریان‌های شما بیشتر از افرادی است که دیابت ندارند. این ماده‌ی چسبنده، جریان خون را کند کرده خطر لخته‌شدن شما را افزایش می‌دهد. منجربه سخت شدن شریان‌ها (به‌نام آترواسکلروز) می‌شود و احتمال حمله قلبی یا سکته‌ی مغزی را بالا می‌برد. از هر ۳ مبتلا به دیابت ۲ نفر در اثر بیماری قلبی می‌میرند.

عوارض کلیوی

هرچه دیابت طولانی‌تر باشد، احتمال ابتلا به بیماری مزمن کلیه بیشتر می شود. دیابت، عامل اصلی نارسایی کلیه است. نیمی از موارد جدید به این شکل بوه‌اند. کنترل قند خون، فشار خون و کلسترول می‌تواند خطر این عارضه را کاهش دهد. آزمایشات و داروهای سالانه می‌توانند باعث کندی روند بیماری شوند و کلیه های شما را سالم نگه دارند.

مشکلات چشم

قند خون بالا موجب آسیب به رگ‌های خونی ریزی خواهدشد که اکسیژن و مواد مغذی را به شبکیه- بخش مهم چشم منتقل می‌کنند. این آسیب به‌عنوان رتینوپاتی دیابتی شناخته شده است و می‌تواند منجربه از بین‌رفتن بینایی شود. علت اصلی بروز موارد جدید نابینایی در افراد بین ۲۰ تا ۷۴ سال همین مشکل است. استخرهای خون یا خون‌ریزی روی شبکیه‌ی چشم در این آسیب چشمی رخ می‌دهند.

درد عصب دیابتی

با گذشت زمان، دیابت کنترل نشده و قند خون بالا می تواند باعث آسیب عصبی شود. علائم این بیماری شامل سوزن سوزن شدن و بی حسی در دست و پا و اغلب در انگشتان دست و پا است. کنترل دیابت به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک می‌کند.

جراحات پا می‌تواند منجربه تلفات شود.

آسیب عصب دیابتی باعث می‌شود به‌سختی پاهای خود را احساس کنید. تاحدی‌که ممکن است متوجه زخم ها نشوید. درعین‌حال سخت شدن شریان‌ها، جریان خون به نواحی را کاهش می‌دهد. حتی یک جراحت کوچک می‌تواند باعث قانقاریا یا همان خوره شود. در موارد شدید، عفونت می‌تواند منجر به قطع عضو شود.

نابودی دندان و لثه‌ها

سطح بالای قند خون می‌تواند باکتری‌های ایجادکننده‌ی پلاک را تغذیه کند. ایجاد پلاک منجربه حفره، پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌شود. بیماری شدید لثه می تواند منجربه از بین رفتن دندان شود. تضعیف ساختار لثه‌، بافت و استخوان‌هایی که دندان را در جای خود نگه می‌دارند موجب عفونت می‌شوند.

آیا قابل پیشگیری هستند؟

یکی از عجیب‌ترین موارد مربوط به دیابت نوع دو قابل پیشگیری بودن آن است. برای کاهش خطر، همان دستورالعمل‌های مربوط به جلوگیری از بیماری قلبی را دنبال کنید:

یک رژیم غذایی سالم

۵ روز در هفته به‌مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

وزن مناسب خود را حفظ کنید.

در مورد آزمایش پیشگیری از بیماری با پزشک خود مشورت کنید.

افراد مبتلا به پیش دیابت با تغییر در شیوه‌ِ‌ی زندگی و دارو می‌توانند از ابتلا به دیابت جلوگیری کنند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *