درمان بیماری ویروسی با شربت گیاهی

شربت گیاهی برای درمان بیماری‌های ویروسی

 

به گزارش سلامتستان و به‌نقل از ایسنا در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، محققان موفق به تولید شربتی گیاهی شدند که از شیرین‌بیان، آویشن باغی و عسل ساخته شده است. این شربت در درمان برخی بیماری‌های ویروسی از جمله آنفلوآنزا و بعضی انواع کرونا ویروس مانند «سارس» موثر تاثیرگذار بوده است.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان دکتر نبوی، اظهار کرد:« این شربت از مواد موثر‌ شیرین‌بیان با نام علمیGlycyrrhiza Glabraو نام عمومیLicorice در شرکت ما فرموله شده است و در ساخت آن اندیکاسیون تنفسی شیرین‌بیان، مدنظر قرارگرفته است».

وی ادامه داد:«هم‌چنین از مواد موثره‌ گیاه آویشن با نام علمیThymus vulgarisو نام عمومیThymeجهت تقویت اثرات و از مواد موثره‌ی گیاه انیسون با نام علمیPimpinella anisum و نام عمومیAniseبه‌عنوان عطر و طعم‌دهنده و تقویت‌کننده‌ی اثرات دارو و از عسل به‌عنوان یک شیرین‌کننده‌ی طبیعی در ساخت آن استفاده شده است.

نوشیدنی گیاهی

دکتر نبوی گلودرد، لارنژیت و برونشیت، سرفه و رفع علائم سرماخوردگی، آنفلوآنزا و تب را از موارد مصرف این شربت گیاهی دانست و گفت: «هم‌چنین این شربت موثر بر انواع ویروس‌ها از جمله ویروس آنفلوآنزا و برخی از انواع کرونا ویروس نظیر «سارس» است.

دکتر نبوی در ادامه گفت: مواد موثره موجود در این شربت با رعایت استانداردهای بین‌المللی و براساس اصول داروسازی مدرن گیاهی دوزاژ و اثرات دارویی و درمانی یاد شده از آن گرفته شده است.

وی گفت: به‌دلیل وجود مواد موثره ریشه‌ی شیرین‌بیان در این شربت و تاثیر خوب ثابت شده آن در عفونت‌های ویروسی نظیر آنفلوآنزا و عفونت‌های کرونا، این شربت برای تقویت بدن در مقابله و پیشگیری از تأثیر ویروس‌ها موثر است. تاجایی‌که درحال حاضر در کلینیک‌های سراسر دنیا حتی پودر شیرین بیان را در آب حل کرده و برای این بیماران مورد استفاده قرار می دهند؛ از این‌رو به مصرف روزانه‌ی شربت ساخته شده و دوزاژ شده‌ای نظیر شربت فوق در این شرایط توصیه می‌شود.

دکتر نبوی با بیان اینکه این شربت به تأیید سازمان غذا و داروی کشور رسیده است؛ افزود: هم‌چنین به‌عنوان داروی گیاهی ثبت شده است و در کتاب «دارونامه‌ی فرآورده‌های طبیعی ایران» نیز صفحه ۶۴ نام آن قید شده است.

وی درباره‌ی شیوه‌ی اثرگذاری این شربت گیاهی گفت: گلیسیریزین جز اصلی مواد موثره‌ ریشه‌ی شیرین‌بیان است که موجب تحریک تولید اینتر فرون گاما توسطTcellsمی‌شود و در نتیجه اثرات ضدویروسی در عفونت‌های ویروسی نظیر آنفلوآنزا و برخی از انواع کرونا ویروس نظیر«سارس» از خود نشان می‌دهد. از طرفی مواد موثره این گیاه با اثر خلط‌آوری و بازکنندگی برونش (برونکو دیلاتوری) و ضدسرفه‌ی خود در مصارف درمانی ذکر شده موثر هستند.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان این که تاثیر مصرف این شربت در زمان سرماخوردگی ویروسی معمول هم به‌خوبی دیده می‌شود، افزود: از اثر ضدویروسی آن می‌توان جهت کمک به سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس‌ها از جمله آنفلوآنزا و انواعی از کرونا ویروس‌ها استفاده کرد. در بیماران کرونایی نیز در صورتی‌که فشارخون بالا نداشته باشند یا فشارخون آن‌ها با دارو کنترل شده باشد، قابل استفاده است. خصوصاً اینکه اثرات مواد موثره‌ آن بر انواع کروناویروس‌ها از جمله ویروس سارس قبلاً به اثبات رسیده است.

دکتر نبوی با بیان این که این شربت یک داروی خوب و بسیار موثر برای رفع سرفه و علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا و مصرف در زمان بروز عفونت‌های ویروسی است، خاطرنشان کرد: با توجه به سابقه‌ی مصرف آن، چنانچه در زمان شروع علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا به‌طور مرتب مصرف شود، به کاهش واضح علائم منجر می‌شود و احتمال شدت یافتن بیماری و بستری شدن را کاهش می‌دهد. در صورت بستری شدن نیز طول زمان بستری و شدت بیماری را کم می‌کند، از این‌رو مصرف آن حتی به‌صورت روزانه و جهت پیشگیری توصیه می‌شود.

چای سبز

وی با اشاره به دو محصول دیگر این شرکت، گفت: پماد تولید شده در شرکت ما در رفع خشکی، التهاب، پوسته پوسته شدن و حساسیت و اگزمای ناشی از استفاده زیاد از شوینده‌ها قابل استفاده است.

دکتر نبوی درباره این پماد گیاهی توضیح داد: این پماد از مواد موثره‌ بابونه آلمانی و گل همیشه بهار ساخته شده است و در اگزمای حاد و مزمن، خارش و التهاب کهیر، انواع التهاب – سوزش و خارش پوست، سوختگی‌ها و زخم‌های سطحی، ادرار سوختگی اطفال، عرق‌سوز، التهاب ناشی از اپیلاسیون و زخم تاتو، التیام محل گزش حشرات، هموروئید، دمل و کورک، خارش، التهاب و تجمع پوسته‌ها در محل ضایعات پسوریازیس، خشکی، پوسته پوسته شدن و ترک پوست و لب کاربرد دارد.

وی تصریح کرد: هم‌چنین از شامپو داروی تولیدی شرکت ما می‌توان به دفعات زیاد و بدون عارضه بر پوست در طول روز به‌عنوان شوینده دست وصورت استفاده کرد. این محصول از مواد موثره‌ بابونه آلمانی و گل همیشه بهار به‌صورت شامپو دارو فرموله شده است و در پوست سالم نیز جهت شستشو قابل استفاده است.

دکتر نبوی، شستشوی روزانه‌‌ی سر، صورت و بدن، در مواقع التهاب نظیر اگزما، کهیر، عرق‌سوز، ادرار سوختگی اطفال، خارش و انواع التهابات منتشر و غیر منتشر در نواحی مختلف سر و بدن را از کاربردهای آن برشمرد و افزود: از دیگر کاربردهای آن در مواقع وجود زخم و سوختگی‌های سطحی و مناسب پوست‌های حساس و ملتهب و پوست‌های دچار آکنه است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *