خاک خوردن نشانه‌ی کدام بیماری است؟

خاک خوردن عوارض کدام بیماری است؟

دکتر خدیجه رحمانی، متخصص تغذیه درباره چیزی به‌نام «سندرم پیکا» گفت: سندرم پیکا در تمام گروه‌های سنین دیده می‌شود، اما بیشتر در زنان باردار و کودکان، افراد عقب مانده‌ی ذهنی و هم‌چنین افرادی که دارای مشکلات روحی و روانی هستند، بیشتر بروز می‌کند.

وی ادامه داد: این افراد به‌دلیل هوس غذایی که نسبت به این مواد خوراکی پیدا می‌کنند، مجبور به پرخوری می‌شوند تا این مشکل خود را برطرف کنند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: مطالعات نشان می‌دهد که کمبود برخی ریز مغذی‌ها و عدم وجود آهن موجب «سندرم پیکا» در بدن می‌شوند. در واقع مقایسه‌ی بین افرادی که دارای الگو رژیم غذایی سالم با ناسالم هستند کاملا دیده می‌شود. افرادی که از کمبود آهن رنج می‌برند، دچار این سندرم خواهند شد.

خوردن خاک

رحمانی بیان کرد: افرادی‌که به این نوع سندرم مبتلا هستند باید دارای رژیم غذایی مناسب و سالمی باشند. البته افراد مبتلا باید بدانند که این مورد حالت عادی نبوده و فکر نکنند که با خوردن بی رویه مواد غذایی ناسالم می‌توانند با بیماری خود مقابله کنند. معمولا این نوع مواد غذایی ناسالم دارای ارزش غذایی نبوده یا ممکن است مفید نباشد. افراد مبتلا به سندرم پیکا معمولا تنها به یک نوع ماده غذایی تمایل پیدا می‌کنند، خوراکی‌هایی مانند قند، نشاسته، نمکی یا غیره.

این متخصص تغذیه گفت: این افراد با خوردن بی‌رویه‌ی مواد غذایی ناسالم خود را از مواد مغذی محروم می‌کنند؛ درعین‌حال با خوردن این مواد غذایی احساس سیری خواهند کرد. این افراد باید با آگاهی از بیماری خود از بروز چنین رفتار اشتباه و نادرستی جلوگیری کنند.

او درباره‌ی عوارض این نوع بیماری گفت: سندرم پیکا دارای عوارض خطرناکی ازجمله مصرف دائمی مواد غیرخوراکی است. برای مثال خوردن خاک برای نوجوان ۱۲ یا ۱۳ ساله غیرطبیعی است؛ اما در کودکان ۵ ساله معمولا رخ می‌دهد و حتی موجب بروز برخی اختلالات سلامتی هم می شود. مصرف دائمی مواد غیرخوراکی و مضر ممکن است با اختلالاتی همچون یبوست، انسداد روده، اسهال، خونریزی روده، سایش شدید دندان ها، از دست دادن دندان یا مسدود شدن راه تنفسی همراه باشد.

 

این متخصص تغذیه ادامه داد: از علائم و نشانه های مهم این نوع بیماری می تواند دیدن مواد عجیب در مدفوع باشد. درصورتی که از ابتلای کودک خود به سندروم پیکا مطمئن نیستید به مدفوع او توجه کنید؛ اگر کودک به خوردن اقلامی مانند شیشه، سنگ یا مو عادت داشته باشد، این موارد در مدفوع او قابل تشخیص خواهند بود.

رحمانی تصریح کرد: این نوع بیماری به خصوص در کودکان با رفتار تربیتی درست خانواده و داشتن الگوی تغذیه‌ای صحیح، رفع خواهد شد. اما ر بزرگسالان باید بیماری زمینه‌ای خود مانند مشکلات روانی را رفع کرده تا بتوانند با این بیماری مقابله کنند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *