تمدید وضعیت اضطراری سلامت جهان، ازسوی سازمان جهانی بهداشت

وضعیت اضطراری سلامت جهانی تمدید شد.

 

سازمان جهانی بهداشتWHO روز گذشته باوجود افزایش ادعاهای دولت ترامپ در انتقاد به شیوه‌ی عملکرد این سازمان در پاسخ‌گویی به همه‌گیری کروناویروس، وضعیت اضطراری سلامت جهانی را تمدید کرد.

به گزارش سلامتستان و به نقل از ایسنا، این اقدام دقیقاً سه ماه پس از تصمیم اصلی سازمان مبنی بر اعلام «وضعیت اضطراری بهداشت عمومی در جهان» در تاریخ ۳۰ ژانویه انجام شده است. در آن تاریخ تنها ۹۸ مورد از حدود ۱۰ هزار مورد تأیید شده ابتلا به کووید ۱۹ در خارج از مرزهای چین شناسایی شده بودند.

بااین‌وجود همه‌گیری کووید۱۹ همچنان در حال رشد است. براساس آمارهای رسمی، تاکنون بیش از ۳.۲ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده و نزدیک به یک چهارم میلیون نفر جان باخته‌اند. شواهدی در شش قاره حاکی از انتقال پایدار کروناویروس جدید است.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت WHO، «تئودور آدهانوم» اعلام کرد: همه‌ی این موارد باعث شده تا کارشناسان بخش کمیته‌ی اضطرار این سازمان مجدداً برای ارزیابی روند شیوع بیماری و مشاوره در مورد توصیه‌های به‌روز، به‌مشورت بپردازند.

تئودور آدهانوم اظهار داشت که این بیماری نشان داده حتی پیشرفته‌ترین سیستم‌های بهداشتی برای مقابله با همه‌گیریِ آن با دشواری مواجه هستند؛ او هم‌چنین تاکید کرد: این بیماری همه‌گیر، هم‌چنان به‌عنوان یک نگرانی و وضعیت اضطراری برای بهداشت جهانی محسوب می‌شود.

به‌گفته‌ی تئودور آدهانوم، افزایش سریع موارد جدید ابتلا در آفریقا و آمریکای جنوبی به‌دلیل ضعف سیستم مراقبت‌های بهداشتی نگران‌کننده است. این شتاب در افزایش ابتلا درحالی رخ می‌دهد که شیوع کروناویروس در بسیاری از بخش‌های آسیا و اروپا کند شده است.

هرچند مردم چین پس از گذشت چندین هفته از قرنطینه، به‌آرامی شروع به کار می‌کنند اما هنوز در بیشتر نقاط جهان مشاغل، مدارس و مؤسسات فرهنگی تعطیل‌اند. این ویروس به اقتصاد جهانی نیز آسیب جدی رسانده است.

در ایالات متحده، فرمانداران در تلاش‌اند تا خواسته‌های نمایندگان را برای پایان دادن به توصیه‌های ماندن در خانه با رفع و کاهش قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی، برآورده سازند.

کارشناسان علمی و متخصصان بهداشت عمومی نیز هشدار داده‌اند که بازگشایی رستوران‌ها، سینماها و مراکز تجاری ممکن است به موج دوم شیوع این ویروس منجر شود.

از سوی دیگر درحالی‌که آمریکا خود در صدر فهرست مبتلایان جهانی به کووید۱۹ قرار دارد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، عملکرد سازمان جهانی بهداشت را در پاسخ‌گویی مناسب به همه‌گیری این بیماری زیر سوال برده است.

این درحالی است که سازمان جهانی بهداشت از اوایل ماه ژانویه به‌محض اطلاع از بیماری جدید و مرموز در شهر ووهان توسط چین، وضعیت اضطراری اعلام کرد. تئودور آدهانوم نیز اظهار داشته که در پی شیوع این ویروس در چین بدون اتلاف وقت به پکن سفر کرده تا با مقامات این کشور برای پیدا کردن راه‌حلی مناسب گفت‌وگو کند.

اما ترامپ در اواسط ماه آوریل اعلام کرد که بودجه‌ی خود را به سازمان جهانی بهداشت متوقف می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت برای تهیه‌ی کیت‌های تشخیصی کرونا و تجهیزات محافظت شخصی به کشورهای نیازمند کمک کرده و هر روز برای هشدار به جهانیان در مورد شیوع ویروس و اعلام دستورالعمل‌های لازم برای مقابله با آن کنفرانس‌های مطبوعاتی را برگزار می‌کند.

روز گذشته (جمعه) دیدیِر حسین، دبیر کمیته اضطراری سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که اعضای این کمیته بیش از ۲۰ توصیه به امید کاهش اختلالات ناشی از بیماری همه‌گیر کروناویروس ارائه کرده‌اند.

این راهنمایی بر کاهش وقفه در توزیع مواد غذایی و داروهای ناشی از اعمال قرنطینه، بازگشت ایمن به کار و از سرگیری سفرهای هوایی عادی متمرکز است. این کمیته اعلام کرده کارشناسان همچنان به دنبال حیوانی هستند که به نظر می‌رسد منشا اصلی کروناویروس باشد تا واکسن‌ها و روش‌های درمانی بالقوه این بیماری را سریع‌تر به دست آورند.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، تئودور آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت WHO در پایان تاکید کرد: ما کشورها را تشویق می‌کنیم تا از توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت پیروی کنند و هرچه اطلاعات بیشتری در مورد ویروس به دست می‌آوریم، مرتباً آن‌ها را مرور و به‌روز می‌کنیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *