تاثیر روزه‌داری بر کرونا

ارتباط کرونا و روزه

به‌گزارش سلامتستان، دکتر فریدون عزیزی روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا گفت: روزه‌داری می‌تواند با بحران کرونا مقابله کند. این کار با بهبود ایمنی بدن و کاهش عوامل التهاب‌زای غیرمفید، می تواند حالت تدافعی در مقابل بیماری‌های مختلف ایجاد کند.

وی با اشاره به فواید روزه‌داری یادآور شد: روزه گرفتن منطبق با آیین دین و توصیه‌های روایی اسلام ، قند خون را تا حدود زیادی تنظیم کرده و موجب کاهش وزن می‌شود. از چاقی افراد کم و در مقابل استرس هم مقاومت ایجاد می کند.

این پزشک فوق تخصص غدد درون ریز ومتابولیسم ادامه داد: در شرایط کرونایی فرد روزه دار برای حفظ سلامتی خود باید مواردی را رعایت کند که شامل رعایت بیشتر موارد بهداشتی، نوشیدن مایعات، مصرف سبزیجات و میوجات و همچنین کاهش استفاده از مواد غذایی شیرین، قهوه و چای است.

دکتر عزیزی به روزه داران امسال توصیه کرد که: ۸ تا ۱۰ لیوان آب بین افطار تا سحر بنوشند.

روزه و کرونا

وی با یادآوری اینکه زمان روزه داری امسال به طور متوسط در کشور حدود ۱۶ ساعت است و در این مدت هیچگونه اختلالی در کم آبی بدن ایجاد نمی شود، گفت: کم شدن آب بدن و کاهش سدیم، پتاسیم و غیره در ایام روزه داری کمتر از ۲۴ ساعت مطرح نیست و برای رمضان امسال توصیه می شود که محیط منزل را مرطوب نگه دارند.

رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز ومتابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: نتایج مطالعه ای در قالب طرح قند و لیپید تهران در بین افراد ۲۰ تا ۳۰ ساله نشان داد، کسانی که سلامت معنوی بالاتری دارند، ابتلا به بیماری های غیر واگیر مانند دیابت، فشار خون؛ کمتری دارند.

عزیزی تصریح کرد: از طرف دیگر این افراد سلامت روانی بالایی هم دارند، به عبارتی افسردگی و حالات هیجانی در آنان کمتر است و همچنین آرامش بیشتری دارند.

وی به انتشار مقالات در مورد فواید روزه داری اشاره کرد و گفت: در ۴۰ سال گذشته بیش از ۷۰۰ مقاله در مورد فواید روزه داری تهیه و منتشر شده است.

روزه داری از طریق سلامت معنوی، سلامت جسمی و روانی را تقویت می کند.

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم تاکید کرد: روزه داری از طریق سلامت معنوی، سلامت جسمی و روانی و اجتماعی را تقویت می کند. تحقیقات نشان می دهد آنهایی که سلامت معنوی بهتری دارند، سلامت جسمی و روانی بهتری هم دارند.

عزیزی افزود: روزه داری برای افراد سالم نه تنها مضر نیست، بلکه مفید هم می باشد، برای اینکه هر چهار بعد سلامت انسان را ارتقا می دهد.

وی ادامه داد: سلامت دارای ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است و انسان در صورتی سلامت کامل دارد که هر چهار بعد سلامت، بی نقص و عیب باشد.

رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز ومتابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یادآور شد: انسان ها بیشتر به سلامت جسمی توجه می کنند اما سه بعد دیگر سلامت اهمیت بسیار زیادی دارد و به خصوص سلامت معنوی افراد اصالت دارد، آنچه که تاکنون شناخته شده، این است که چهار بعد سلامت روی هم تاثیرگذار هستند.

عزیزی خاطرنشان کرد: مطالعات آینده نگر در ایران نیز نشان می دهد که جوانانی که سلامت معنوی بالاتری دارند، کمتر دچار بیماری های غیر واگیر می شوند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *