با کرونا در ماه رمضان چه کنیم؟

کرونا و روزه‌داری

با حلول ماه رمضان، روزه‌داری در برخی افراد ممکن است موجب کاهش مقاومت بدن و پایین آمدن سطح ایمنی شود. عده‌ای نگرانند که این موضوع احتمال ابتلا به کرونا را افزایش دهد.

بیماران و بهبودیافتگان کرونا مدتی رعایت کنند.

کارشناسان مسائل شرعی درباره‌ی افراد بیمار و حکم روزه گرفتنشان توضیح داده و گفته‌اند: افراد بیمار دو دسته هستند: یکی افرادی که مبتلا به بیماری کرونا هستند، وضعیت این افراد مشخص است، روزه بر اینها واجب نیست و بعداً قضای روزه‌های خود را به‌جای می‌آورند. اما برای کسانی که بیماری کرونا داشتند و بهبودی حاصل شده است، پزشکان توصیه‌هایی دارند که مدتی رعایت کنند، نظر فقهی و علمی همین است. اینها هم اگر خودشان شک دارند که روزه برایشان ضرر دارد یا نه، باید با پزشک متخصص مشورت کنند، اگر نظر پزشک متخصص این بود که روزه برای این افراد ضرر دارد، حکم شرعی هم این است که نباید روزه بگیرند، اما اگر نظر پزشک این بود که روزه برای فرد ضرری ندارد، باید روزه را به‌جا بیاورند.

کرونا در رمضان

فلاح‌زاده درباره حکم روزه بیماران دیگر یعنی کسانی که بیماری کرونا نداشتند و ندارند، اما سلامت کامل هم ندارند، گفت: این افراد مانند سال‌های گذشته باید به تشخیص خود یا پزشک متخصص قابل اطمینان رفتار کنند. اگر روزه برای آن‌ها ضرر دارد – بنابر تعریفی که برای ضرر اعلام کردیم- روزه بر این افراد واجب نیست و ان‌شاءالله وقتی بهبود حاصل شد قضای روزه‌ها را به‌جا می‌آورند. اگر روزه برایشان ضرر دارد – خودشان می‌دانند یا پزشک متخصص اعلام می‌کند- نباید روزه بگیرند.

او با اشاره به نظر متخصصان نسبت به حکم روزه برای یک سری بیماری‌های خاص بیان کرد: فرهنگستان علوم پزشکی اطلاعیه داده و به یک سری بیماران خاص مانند قلبی و عروقی، فشار خون بالا یا بیماران دیابتی توصیه کرده‌ است که حتماً با مشورت پزشک روزه بگیرند که وضعیت اینها هم معلوم است.

در صورتی روزه بر افراد مسن واجب است که ترس و احتمال ضرر نداشته باشد.

فلاح‌زاده در بیان حکم روزه برای افراد کهن‌سال، ناتوان و نوتکلیفان که توانایی روزه ندارند، گفت: افراد از ۶۵ سال به بالا اگر بیماری خاصی ندارند، اما توانایی روزه ندارند یا روزه گرفتن برایشان مشقت دارد، روزه بر ایشان واجب نیست، اما چون امسال پزشکان اظهارنظر کردند که افراد سن بالا به‌خصوص آنهایی که بیماری‌های خاصی دارند، اگر خدای ناکرده مبتلا به کرونا شوند، خطر برای آنها بیشتر است، پس در صورتی روزه بر آنها واجب است که ترس و احتمال ضرر نداشته باشند و بنابر احتمال عقلایی این توانایی را داشته باشند، در غیر این صورت روزه بر آنها واجب نیست.

این کارشناس مسائل شرعی درباره حکم روزه برای نوتکلیفان توضیح داد: در صورتی که پدر و مادرها راهنمایی کنند، یا با مشورت پزشک متخصص در صورتی که نوتکلیفان توانایی داشته باشند، روزه بگیرند. در صورتی که توانایی ندارند اگر می‌توانند چند روز در میان بگیرند و هر روز که قضا شده، بعداً قضایش را به‌جا آورند. نسبت به خانم‌های باردار و شیرده در صورتی که روزه برای خودشان، یا طفلشان و حملشان ضرر داشته باشد، روزه بر آنها واجب نیست؛ اما اگر با نظر پزشک متخصص یا تشخیص خودشان اگر می‌توانند، یک روز در میان یا دو روز در میان روزه را بگیرند و ان‌شاءالله قضا را بعداً به‌جا آورند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *