باید و نبایدهای روماتوئید مفصلی

با روماتوئید مفصلی چه کنیم؟

خوب بخورید!

خبر خوب این‌که خوب بخورید. تغذیه‌ی سالم، دلچسب و عالی برای تمام بدن شما ازجمله مفاصل مناسب است؛ هرچند که درمانی برای روماتوئید مفصلی به حساب نمی‌آیند. مقادیر فراوانی از غلات سبوس‌دار، سبزیجات، میوه، ماهی و انواع دیگری از پروتئین‌های بدون چربی را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید.

بسیاری از خوراکی‌ها از جمله: روغن‌ ماهی، آجیل‌ها و چای ممکن است به تورم مفاصل منجر شوند.

استفاده از شکر و چربی‌های اشباع‌شده را محدود کنید و از مصرف غذاهایی که مشکلات مفصلی شما را بیشتر می‌کنند بپرهیزید.

فعال باشید

تمارین ورزشی به مفاصل شما در حرکت کمک می‌کنند و ماهیچه‌های اطراف آن‌ها را مقاوم می‌کنند. اگر به‌دنبال کاهش وزن هم هستید این تمارین به شما کمک خواهند کرد. ورزش‌های هوازی (قلب) ، تمرین قدرت و انعطاف پذیری از مواردی هستند که انجام خواهید داد؛ اما یک درمانگر فیزیکی یا یک مربی با تجربه در RA می‌تواند با تدوین یک برنامه‌ی تمرینی به شما نشان دهد که دقیقاً چه کاری باید انجام شود.

روماتوئید

با خودتان در صلح باشید!

اگرچه لازم است شما فعال و پرجنب و جوش باشید اما در این بین زمانی را برای استراحت اختصاص دهید. تمارین RA ممکن است موجب خستگی فراوان شوند. سعی نکنید بیش از آن‌چه در توان شماست انجام دهید. درصورت نیاز استراحت کنید. حداقل ۸ ساعت خواب مناسب در شب داشته باشید علاوه‌براین، درصورت نیاز درطول روز یک چرت راحت بخوابید.

فیزیوتراپی

حتی با چندجلسه فیزیوتراپی می‌توانید تفاوت ایجاد کنید. یک فرد فیزیوتراپیست می‌تواند تمارین مناسبی به شما آموزش دهد تا عضلاتی قوی‌تر برای بهبود وضعیت حرکتی خود داشته باشید. درصورتی که در امور روزمره و انجام کارهای ساده دچار مشکل هستید از فیزیوتراپیست خود درخواست کنید ابزارها و وسایل لازم را برای کمک به بهبود حرکت شما معرفی کنند.

سیگار یا نوشیدنی الکلی

استفاده از سیگار علائم RA شما را بدتر می‌کند و موجب کم‌اثر شدن درمان می‌شود. ازطرفی مصرف نوشیدنی‌های الکلی بر عملکرد داروهایRA تاثیرات منفی می‌گذارند و موجب آسیب به کبد می‌شوند.

تاثیرات سرما و گرما

تغییرات دمایی درد مفاصل را بهبود می‌بخشد. دوش آب گرم و استفاده از یک پد مرطوب و گرم در نقاط دردناک موجب بازشدن ماهیچه‌های سفت و منقبض می‌شود. از یک کمپرس سرد می‌توانید برای خنک کردن مفاصل گرم استفاده کنید. با تغییر حالات سرما و گرما، بهترین حالت ممکن را انتخاب کنید.

صبر داشته باشید!

درمان‌های RA می‌توانند درد، خستگی و انقباضات شما را کاهش دهند اما این کار یک شبه انجام نمی‌شود. برای این کار هفته‌ها و ماه‌ها وقت لازم است. زمانی‌که شما شروع به مصرف داروی جدیدی می‌کنید از پزشک خود بخواهید که تفاوت‌ها و تغییراتی که از دارو انتظار می‌رود را به شما علام کند. با گذشت زمان اگر تغییری حاصل نشد و احساس بهتری نداشتید با پزشک خود این موضوع را درمیان بگذارید.

 

شما و پزشکتان یک تیم هستید. همکاری شما با پزشکتان به او در درمان بهتر کمک می‌کند. عوارض جانبی و تاثیرات داروها و نوع درمان را به پزشک خود اعلام کنید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *