باز هم هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم شد!

باز هم هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم شد!

 

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز ۲۲ اردیبهشت ماه، کیفیت هوای پایتخت در محدوده‌ی ناسالم برای گروه‌های حساس قرارگرفت.

به‌گزارش سلامتستان و به نقل از ایسنا، بنابر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میانگین کیفیت هوای پایتخت درطول ۲۴ ساعت گذشته ۸۲ و هوای تهران در شرایط قابل قبول (سالم) بوده است. این شاخص هم‌اکنون روی عدد ۱۲۲ و درنتیجه هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

بر اساس این گزارش شاخص کیفیت هوا AQI به پنج دسته‌ی اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک درنظر گرفته می‌شود.

براساس این معیار، در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می‌شود، شرایط کیفیت هوا مناسب بوده و خطری برای سلامت انسان نخواهد داشت. در شرایط هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می‌شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده‌ها کمتر از مقداری است که تاثیر منفی بر سلامت انسان داشته باشد؛ اما در هوای ناسالم برای گروه‌های حساس که با رنگ نارنجی شناخته می‌شود مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می‌گیرد که در نتیجه آن گروه‌های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که رنگ آن با قرمز مشخص می‌شود، تمام افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار دارند و حتی ممکن است گروه‌های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. هوای بسیار ناسالم که با رنگ بنفش مشخص می‌شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می‌گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد در جامعه را تا اندازه‌ی زیادی افزایش می‌دهد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *