ارمغان طبیعت برای موهای خشک و آسیب‌دیده

چطور به موهایمان رسیدگی کنیم؟

احتمالاً با این مشکل مواجه شده‌اید که گاهی اوقات احساس می‌کنید موهایتان حالت خودشان را از دست داده‌اند و هرروز با گره‌هایی در موهای خود مواجه می‌شوید. این گره‌ها موهای شما را تبدیل به موهایی خشک و آسیب‌دیده می‌کنند. رنگ یا کوتاهی مو به‌طور منظم در این مواقع نه تنها کمکی به موهای شما نمی‌کنند بلکه موجب آسیب بیشتر می‌شوند. یک دسته‌ی کوچک از موهای خود را بردارید و به‌نرمی از دوطرف بکشید اگر موهای شما به‌آسانی دچار شکستگی شدند رطوبت خود را از دست داده‌اند.

تغییر برند مرطوب‌کننده

بسیاری از محصولات ادعای مرطوب‌کنندگی دارند؛ اما در واقعیت آن‌ها موهای شما را پوشانده و آن را نرم می‌کنند. به‌دنبال محصولاتی حاوی روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون و روغن آرگان باشید یا محصولاتی که در ساخت آن‌ها از گلیسرین، سوربیتول و کره‌ی شیا استفاده شده باشد. از مصرف شامپوهایی با روغن‌های معدنی و پتاسیم که رطوبت موهای شما را از بین می‌برند دوری کنید.

گرما؛ دوست یا دشمن موها؟

گرما هنوز بهترین شیوه برای نرم و صاف کردن موها به حساب می‌آید. اما شما باید موهای خود را از آسیب سشوار، اتوهای صاف و فرکردن مو حفظ کنید. زمانی‌‌که موی شما خیس است از کرم یا ماسک‌های حالت‌دهنده‌ای که قبل از سشوار به‌کار می‌روند استفاده کنید. اگر موهای سالم و شادابی دارید کمتر از ابزارهای آرایش مو استفاده کنید. موهای متوسط و پرپشت می‌‌توانند گرمای بیشتری تحمل کنند.

ماسک مو

تاثیرات آب و هوا روی موهای شما

بدون درنظر گرفتن نوع موهای شما، آب و هوا در شرایطی بیرون از شرایط عادی تخت‌خواب روی موهای شما تاثیرگذار هستند. قرارگرفتن در هوای سرد یا تحمل بادهای ساحلی، آب شور یا آب حاوی کلر می‌توانند موجب خشکی موهای شما شوند. زمانی که درمعرض چنین شرایطی قرار می‌گیرید حتما شامپو و نرم‌کننده‌ی مخصوص موهای خشک همراه خود داشته باشید. به‌طورکلی در شرایط مختلف آب‌وهوایی بهتر است از یک پوششی شبیه کلاه روی موهای خود استفاده کنید.

چیدن سر مو

چرا باید از داشتن موهای بلندی که آسیب‌دیده‌اند خوشحال بود؟ قانون کلی انگشت شست می‌گوید: هر ۶ تا ۸ هفته انتهای موهای خود را بچینید؛ به‌خصوص اگر از آن‌دسته افرادی هستید که مرتباً از ابزارهای آرایشی برای حالت گرفتن موهای خود استفاده می‌کنید. آرایشگران درمورد کوتاهی مو در خانه هشدار می‌دهند زیرا که استفاده از قیچی‌های کند خانگی می‌تواند آسیب موهای شما را بیشتر کند. علاوه‌بر این‌ کوتاهی عقب مو به‌شکل صاف و مستقیم کار آسانی نیست.

از روغن استفاده کنید!

اگر موهای شما خیلی خشک هستند از روغن جوجبا یا نارگیل استفاده کنید. چند قطره از این روغن‌ها را روی موهای خیس خود ریخته و مدتی ماساژ دهید و سپس با یک شامپوی نرم‌کننده بشویید. برای تاثیر بیشتر یک روز به موهای خود استراحت دهید و از ابزارهای حالت‌دهنده‌ی مو استفاده نکنید.

هنگام خواب موهای خود را آماده کنید!

موهای خود را حتی برای خوابیدن هم آماده کنید. قبل از خواب موهای خود را شانه کنید تا گره‌ها و کرک‌ها از بین بروند. این کار به پخش شدن روغن در پوست سر کمک می‌کند. اگر موهای بلندی دارید با یک کش مو آن را به آرامی حلقه کنید. اگر هم موهای شما کوتاه است روی یک بالش ابریشمی بخوابید تا اصطکاک کمتر شود.

موهایتان را با مواد شیمیایی نسوزانید!

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که مدام موهایتان را رنگ می‌کنید؟ مواد شیمیایی رطوبت طبیعی موهایتان را از بین می‌برند و با استفاده‌ی زیاد خشکی موهای شما را بیش از حد می‌کنند. سعی کنید رنگ موهای سالنی خود را در سه سایه از رنگ موهای طبیعی خودتان حفظ کنید. رنگ موی نزدیک به سایه‌ی طبیعی موی شما به پردازش کمتری نیاز دارد و درمان را حفظ می‌کند.

به‌دنبال زیبایی خانگی باشید!

با مخلوط کردن قسمت‌های مساوی از عسل و روغن زیتون در یک کاسه‌ی کوچک، یک ماسک موی عالی بسازید. ممکن است این ماسک بوی جالی نداشته باشد اما درمان خوبی برای گره‌های موی شماست. ماسک را به‌طور کامل روی موهایتان ماساژ دهید و به مدت۳۰ دقیقه با یک پلاستیک بپوشانید. سپس با شامپو یا نرم‌کننده بشویید و این کار را هر ماه یا درصورت امکان هرهفته تکرار کنید.

استفاده از شامپو

سعی کنید هرروز از شامپو برای شستن موهایتان استفاده نکنید؛ تنها نرم‌کننده کافی است. مگر اینکه موهایی خیلی چرب داشته باشید.

تغذیه‌ی سالم مو

برای داشتن موهایی سالم از آووکادو، ماهی سالمون و روغن زیتون استفاده کنید. این مواد اسیدهای چرب ضروری مو را فراهم می‌کنند.

منبع: webmd

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *