ارتباط بین کم‌کاری تیروئید و کرونا

افرادی که کم‌کاری تیروئید دارند، مستعد کرونا هستند.

دکتر عمادی متخصص بیماری‌های عفونی سه‌شنبه شب با حضور در یک برنامه‌ی تلویزیونی به سوالات بینندگان درخصوص کرونا پاسخ گفت.

دکتر عمادی در بخشی از صحبت‌هایش گفت: در مطالعات اخیر مشخص شده است کسانی که بیماری کم‌کاری تیروئید دارند بیشتر مستعد ابتلا به کرونا هستند.

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه آب، راه انتقال ویروس کرونا نیست؛ گفت: رفتار ویروس کرونا به‌طور دقیق مشخص نیست؛ با وجودی که ویروس کرونا در محیط‌های گرم فعالیت کمتری از خود نشان می‌دهد، اما شاهد افزایش مبتلایان به کرونا در کشور‌هایی هم‌چون برزیل با هوای گرم هستیم.

عمادی با اشاره به اینکه چشم می‌تواند محل تجمع ویروس کرونا باشد بدون آنکه شخص به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده باشد، اظهار داشت: قرمز بودن چشم، عطسه، سرفه، تب با ابتلا به ویروس کرونا ارتباط وجود دارد. او با اشاره به اینکه بنزین قدرت ضد عفونی کردن دارد، اما نباید از آن استفاده کرد، افزود: انتقال ویروس در فضای آزاد بیشتر است. عمادی با اشاره به اینکه طیف زیادی از مواد ضد عفونی کننده وجود دارد گفت: این ویروس پایا در محیط نیست به طوری که توسط طیفی از مواد ضد عفونی کننده می‌توان آن را از بین برد، بهترین ماده ضدعفونی کننده الکل ۷۰ درصد است؛ لذا استفاده از وایتکس یا سفید کننده عوارض بسیار زیادی را بر روی ریه برجای می‌گذارد.

این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: اگر فرد به بیماری خفیف کرونا مبتلا شده باشد حدود دو هفته ویروس ماندگار خواهد بود و تا شش هفته در موارد شدید بیماری ویروس باقی می‌ماند؛ البته در برخی از مطالعات تا ۸ هفته نیز ذکر شده است، ویروس از هر مخاطی می‌تواند وارد بدن شود لذا مخاط بینی، حلق و چشم محل تجمع خواهد بود. او با اشاره به اینکه محل قرنطینه بیمار کرونایی را می‌توان با سفید کننده نیم درصد ضدعفونی کرد، اما گاز کلر برای مخاطب تنفسی آسیب رسان است گفت: مایع دستشویی، ظرفشویی و پودر لباسشویی همانند صابون عمل می‌کند.

عمادی افزود: از دست دادن حس بویایی و چشایی نشانه کرونا است، طی مطالعاتی مشخص شده کسانی که بیماری کم کاری تیروئید دارند بیشتر مستعد کرونا هستند، جوش شیرین خاصیت ضدعفونی کنندگی را ندارد و لذا این گفته درست نیست. این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: احساس سنگینی قفسه سینه و درد پشت هم نیز می‌تواند علائم کرونا باشد، افرادی که در سنگ تراشی کار می‌کنند مستعد ابتلا به بیماری کرونا هستند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *