ارتباط بین آنتی هیستامین و سرطان پوست چیست؟

تاثیر آنتی‌هیستامین در سرطان پوست چیست؟

به‌گزارش سلامتستان و به‌نقل از خبرگزاری مهر، بررسی‌های اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که داروی ضدآلرژی «آنتی هیستامین»به بیماران مبتلا به سرطان بدخیم پوست «ملانوما» کمک می‌کند که مدت بیشتری زندگی کنند.

سرپرست تیم تحقیقاتی فعال در این زمینه «هاکان اولسون»، از دانشگاه لوند سوئد، در این‌باره می‌گوید: «مطالعات قبلی نشان داده آنتی هیستامین برای بیماران مبتلا به سرطان سینه با فواید زنده ماندن مرتبط است. با این‌حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این نتایج لازم است.

در این مطالعه، محققان شش نوع آنتی هیستامین را در بیماران مبتلا به ملانومای خفیف مورد بررسی قرار دادند که نام آن‌ها به این شرح است:

Desloratadine -cetirizine–loratadine- clemastine -ebastine -fexofenadine

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی سوئدی نتایج به‌دست‌آمده از ۲۴۵۶۲ نفر را که در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴برای اولین‌بار به سرطان پوست مبتلا شده بودند را بررسی کردند. در این گروه ۱۲۵۳ نفر آنتی هیستامین مصرف می‌کردند.

پرمصرف‌ترین نوع آنتی هیستامین‌ها در این افراد به این ترتیب گزارش شدند:

۳۹۵ نفر desloratadine ، ۳۲۴ نفر cetirizine، ۲۵۱ نفر loratadine ، ۱۹۲ نفر clemastine

تعداد اندکی از سایر آنتی هیستامین‌ها استفاده می‌کردند.

هاکان ادامه می‌دهد: «ما مشاهده کردیم در بین افرادی که desloratadine و همچنین loratadine، به‌خصوص در گروه سنی ۶۵ سال به بالا، مصرف می‌کردند، میزان زنده ماندن بهتر بود. در افراد دیگری که سایر آنتی هیستامین‌ها را مصرف می‌کردند تأثیر قابل توجهی مشاهده نشد.

به عقیده‌ی محققان این تیم: مصرفdesloratadine و loratadine ریسک ابتلاء به ملانوما بدخیم جدید را نیز کاهش می‌دهد.

امروز دانشمندان بر این باورند که این یافته‌ها برای تولید داروهای ملانوما در آینده مفید هستند. درعین‌حال عوارض جانبی ندارند.

درحال حاضر تیم سوئدی درحال تلاش برای انجام آزمایشان حیوانی و بررسی این اثرگذاری هستند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *