آیا ویروس کرونا ازطریق حشرات منتقل می‌شود؟

انتقال کرونا از راه پشه و مگس

روند گرم شدن هوا با شروع فصل بهار و تابستان آغاز می‌شود. هم‌زمانی گرما و شیوع ویروس کرونا این نگرانی را برای بخشی از جوامع به‌وجود آورده که آیا حشرات می‌توانند ناقل این ویروس باشند و آن را از مکانی به مکان دیگر منتقل کنند؟

متخصصان ویروس‌شناس در این زمینه گفته‌اند: حشرات نقشی در انتقال ویروس کرونا ندارند و هنوز مدرک و سندی مبنی بر این موضوع یافت نشده است. با مرور منابع و بررسی گزارشات مراکز کنترل آمریکا و اروپا نیز هیچ گزارشی مبنی بر انتقال ویروس از راه نیش حشرات وجود ندارد.

هرچند حشرات مانند پشه و مگس ناقل بیماری کووید۱۹ از فردی به فرد دیگر نیستند؛ اما امکان جابه‌جایی مکانیکی ویروس وجود دارد. به این معنی‌که ویروس می‌تواند به پاها، بال و حتی دهان حشرات بچسبد و به مکانی دیگر منتقل شود.

امکان این جابه‌جایی فیزیکی در مورد انواع ویروس، باکتری و میکروب وجود دارد و تاکنون با رعایت اصول بهداشت فردی و جمعی و عمل به توصیه‌های پزشکان متخصص از این انتقال تا حد زیادی جلوگیری شده است.

پشه ناقل کرونا

نحوه‌ی انتقال ویروس کرونا

در واقع ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است که از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی هنگام صحبت، سرفه یا عطسه‌ی فرد مبتلا یا آلودگی سطوح به این قطرات و ترشحات گسترش می‌یابد. به همین دلیل، برای محافظت از خود باید به‌طور مرتب دست‌هایتان را با آب و صابون یا شوینده‌هایی با پایه الکل شسته یا ضدعفونی کنید. فراموش نکنید که از تماس نزدیک با افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند اجتناب کنید.

پشه‌ها ناقل نیستند.

‌باجودی که پشه‌ها خون انسان را مکیده و قادرند عوامل بیماری‌زای زیادی را انتقال دهند، قابلیت انتقال هر ویروسی را ندارند.

پشه‌های ماده معمولاً برای کمک به رشد تخم‌های خود به خون احتیاج دارند. به‌همین منظور خیلی اوقات خون حیوانات و انسان‌های مختلف را مکیده و با هر نیش، پتانسیل انتقال و گسترش ویروس ‌را دارند.

عوامل بیماری‌زایی که حشرات موجب انتقال آن‌ها می‌شوند درهرسال منجربه بیماری میلیون‌ها و مرگ هزاران انسان می‌گردند اما این‌گونه نیست که تمام ویروس‌ها از راه حشرات منتقل شوند. به‌طور مثال پشه‌ها قادر به انتقال ویروس HIV نیستند به‌این دلیل که میزان این ویروس در خون بسیار پایین است. در این مورد جالب است بدانید که در یک آزمایش دانشمندان ویروس را به پشه‌ها تزریق کردند و پشه‌ها آلوده نشدند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *