آرایشگاه رفتن در دوران کرونا

چطور بدون نگرانی به آرایشگاه برویم؟

مدت زیادی نیست که ستاد ملی مدیریت کرونا به آراشگاه‌ها اجازه‌ی فعالیت داد. بهتر است قبل از رفتن به چنین محیط‌هایی آمادگی لازم را برای حضور در آن‌ها داشته باشیم.

به گزارش سلامتستان و به نقل از ایسنا، بر اساس تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا، محدودیت فعالیت پاساژها از اول اردیبهشت و آرایشگاه‌ها از ۱۷ اردیبهشت برداشته شد.

به نظر می‌رسد آرایشگاه‌ها یکی از بخش‌های حساسی هستند که عدم رعایت نکات بهداشتی در آن‌ها ممکن است به تشدید شیوع ویروس کرونا دامن بزند؛ در این شرایط بهتر است بدانیم چه نکاتی باید در آرایشگاه‌ها رعایت شود و ورود به کدام آرایشگاه‌ها خطر کمتری برای سلامتی‌ما دارد.

بر اساس راهنمای فاصله‌گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار در آرایشگاه‌ها در دوران کرونا، نحوه نوبت‌دهی به مشتریان باید به صورت تلفنی یا اینترنتی و به گونه‌ای باشد که حداقل افراد در سالن انتظار آرایشگاه‌ها حضور داشته باشند، به‌طوری‌که فاصله حداقل یک متر بین افراد رعایت شود.

آرایشگاه زنانه

ضرورت استفاده از شیلد و عینک حفاظتی، ماسک و روپوش برای آرایشگر

استفاده از شیلد و عینک حفاظتی، ماسک و روپوش برای آرایشگر از یک سو و رعایت فاصله‌ی حداقل یک متری هنگام صحبت با مشتری و یا همراهان ازسوی دیگر ضروری است.

ضمنا مقرر شده وسایل غیر ضروری در سالن انتظار مشتریان به حداقل برسد و شست‌وشوی سر و صورت مشتریان، با رعایت بهداشت و داشتن دستکش مناسب برای هر مشتری و شیلد صورت برای آرایشگر قبل و پس از آرایش و یا رنگ کردن مو انجام شود.

در مورد مشتریان هم باید از پذیرش افرادی با علایم تب، سرفه، گلودرد و تنگی تنفسی خودداری شود؛ استفاده از ماسک ساده پشت گوشی نیز برای مشتریان الزامی است.

ضدعفونی تجهیزات بعد از هر اصلاح

همچنین آرایشگاه‌ها موظف‌اند در قسمت مشخص آرایشگاه محلول‌های ضدعفونی دست یا امکانات شستشوی دست با آب و صابون قرار دهند، به‌طوری که شاغلین و مراجعه کنندگان به آن دسترسی داشته باشند. بعد از هر اصلاح/آرایش نیز سطوح و تجهیزات مورد نیاز در آرایشگاه‌ها با آب و مواد شوینده و سپس استفاده از مواد گندزدای مناسب الکلی باید تمیز شود. دستگیره در ورودی آرایشگاه، کلید و پریزها و راه پله و سایر سطوحی که در معرض تماس مشترک است هم باید مرتب گندزدایی شوند.

البته باید بعد از انجام هر گونه امور آرایشی، کلیه وسایل حفاظتی استفاده شده به نحو صحیح دفع و بهداشت دست نیز رعایت شود، تجهیزاتی مانند حوله، سر بند، پیش بند باید یا یکبار مصرف باشد یا به صورت اختصاصی مورد استفاده قرار گیرد و اگر نیاز به استفاده از تجهیزات به طور مشترک برای مشتریان وجود داشت، آن وسیله بعد از استفاده برای هر مشتری جداگانه تمیز و گندزذایی شود.همچنین فضای عمومی آرایشگاه‌ها باید دارای تهویه مناسب باشد، به‌طوری‌که هوای تازه همیشه جریان داشته باشد.

خدمات ممنوعه در آرایشگاه‌ها

بر اساس دستورالعمل بهداشتی ستاد ملی مدیریت کرونا انجام هر گونه تزریق جهت امور آرایشی، میکروپیگمنتیشن (به دلیل مدت زمان طولانی با فاصله بسیار کم)، خدمات اپیلاسیون، خدمات مانیکور و پدیکور و کاشت ناخن و مژه نیز نباید در آرایشگاه‌ها انجام شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *